Haber

Gamze Taşcıer: “İsmiyle İstifa Demeyin, Sözlüğünüzdeki İfadeyle İstifanızı İsteyin Ama O Koltuklardan Kalkın.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, sarsıntıların ardından hiçbir yetkilinin istifa etmediğine dikkat çekti. istemiyorum” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, 6 Şubat depreminin ardından hükümet üyeleri ve yetkililerden kimsenin istifa etmemesine ilişkin açıklama yaptı. Taşcıer bugün konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“BU DEPREM SÜRPRİZ DEĞİL, GELECEKTEN BİLİNİRDİ”

“Ülke olarak çok sancılı günlerden geçiyoruz. Bir doğal afet sonucu onbinlerce insanımızı kaybettik. Ancak doğal afet olması göründüğü gerçeğini değiştirmiyor. AFAD ile ilgili uyarılarda bulunduk, şu anki haliyle afet sonrası aktif müdahale yapamayacağını söyledik, AFAD acizliğini kendi iç raporlarında bile dile getirdi, sadece bu değil, AFAD’ın üzerinde çalıştığı da biliniyordu. 7.5 büyüklüğünde bir deprem senaryosu bu bölgede olacak.Türkiye bir depremler ülkesi artık herkes biliyor bunun olduğunu.Yani bu şok sürpriz olmadı.Geleceği biliniyordu sadece saat bilinmiyordu. .

“ŞİMDİYE KADAR KİMSE ÜLKE HÜKÜMETLERİNDEN İSTİFA ETMİYOR”

Şimdiye kadar ülkenin yöneticilerinden tek bir kişi istifa etmedi. Sorumluların istifası bir yana, gerçekleri haberleştirip yazan gazeteciler istifa etti. Afet sonrası muhtemelen binlerce insanımızın hayatına mal olan AFAD’ın beceriksizliği, birçok enkaza günlerce ulaşamaması, barınma ve beslenme ihtiyacını karşılayamaması nedeniyle tek bir AFAD yetkilisi istifa etme gereği duymadı. ve koordinasyon eksikliği. Bakanlar istifa etme erdemini göstermiyor. Başka ne olmalı? İçişleri, Çevre Şehircilik ve Sağlık Bakanları bir gün önce istifa etmelidir. Utanmaları varsa yapsınlar.

“EKRANDAN ÖĞRETECEK, KADER DEYMEK İÇİN TEDBİR ALACAKSINIZ”

AFAD Süleyman Soylu’ya bağlıdır. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Kasım 2022 Düzce depremi sonrası AFAD’ın hazırladığı raporla ilgili olarak Soylu, “Rapor talimatını ben verdim” dedi. Sordum ve hala soruyorum, verince ne yaptınız? Sayfalarca beceriksizliğin sorumlusu İl Müdürü bile hala görev başında. Şimdi ders alacaklarını söylüyorlar. Can kaybı olmayan depremin ardından yaşananlardan ders bile almamışsınız, kimi kandırıyorsunuz? Önce ekrana gözyaşı dökmek için önlem alacak ve kader diyeceksin. AFAD’ı bu halde izlemişsin belli. Soylu’nun derhal istifa etmesi gerekiyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ülke çapında seferberlik ilan etmesi, şehirlerimizi depreme karşı güçlendirmesi için çaba sarf etmesi gerekirken Kanal İstanbul gibi bilim dışı projelerin peşinden koşuyordu.

“Sözlüğünüzdeki gibi görevden af ​​dileyin ama o koltuklardan kalkın”

Fahrettin Koca da istifa etmesi gerekenler arasında. İskenderun Devlet Hastanesi’ne şifa bulmak için gidenler, o hastanede beyin sarsıntısı sonucu yaşamını yitirdi. Çünkü savaşta ne olursa olsun ayakta kalması gereken bir devlet hastanesi bu depremde yıkıldı. Bu hastane için 2012 yılında depremzede raporu verildiği halen hastanenin internet sitesinde yazmaktadır. 11 yıldır o hastane kötü bir şekilde kullanılmış, sayısız insan ve çocuk yıkılma tehlikesi olan bir binaya girmiştir. Tedavi için her an. Bakanlık ise bu tehlikeyi seyretmekle yetindi. Bu nasıl bir ihmaldir, akıl almaz. Orada ölenlerin vebali 11 yıldır Sağlık Bakanlığı yapanların üzerine çıktı. Şu anda görevde olan Fahrettin Koca 5 yıldır o koltukta oturuyor. O hastanede yakınlarını kaybeden insanların yüzlerine nasıl bakacaksınız? Adına istifa deme, sözlüğündeki sözle görevinden af ​​dile ama kalk o koltuklardan. Herhangi bir önlem almamışsın, bari yüzünün biraz kızardığını kanıtla. Ya da yok mu diye sormak bile istemiyorum.”

otlukbelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu