Haber

Bursa’da su tasarrufu çağrısı

BURSA (İGFA) –Bursa’nın etkisini en aza indirmek için BUSKİ desteğiyle yatırımlarına devam ederken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı yeni kuraklık haritasının ardından vatandaşlara su tasarrufunun önemini bir kez daha hatırlattı.

BUSKİ üzerinden her türlü senaryoya karşı çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, vatandaşları su tasarrufu konusunda da uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Standart Yağış İndeksi Yöntemi ve Normal Yüzdesi Yöntemi’ne göre Ocak 2023 meteorolojik kuraklık haritasına göre, birkaç il dışında Türkiye’nin tüm bölgelerinin aşırı kuraklık yaşadığı gözlemlendi.

Bursa’nın içme suyunun en kıymetli bölümünü sağlayan yıllık 60 milyon metreküp kapasiteli Nilüfer Barajı’nın doluluk oranı yüzde 0’a gerilerken, 40 milyon metreküp kapasiteli Doğancı Barajı’nın doluluk oranı yüzde 100’e geriledi. yüzde 24

Durumun ciddiyetini hatırlatan ve vatandaşlara suyu tutumlu kullanmaları tavsiyesinde bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, suyun her damlasının değerlendirilmesini istedi. Önder Aktaş, “Vatandaşlarımızdan rica ediyorum. Evlerde, camilerde, işyerlerinde kullandıkları suyu israf etmemelidirler. Her damlasını özenle kullanalım” dedi.

sariyahsi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu