Haber

Sultan II. Murad, Muradiye Külliyesi’ndeki türbesinde anıldı

Sultan II. Murad, vefatının 572. yılında Bursa’daki kabri başında anıldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Muradiye Külliyesi’ndeki türbede düzenlediği anma programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Anma etkinliğinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Sultan II. Murad’ın iyi kalpli, duyarlı, merhametli, adaletli, merhametli, sözüne sadık, cesur ve tedbirli, komuta yeteneği yüksek bir devlet adamı olduğunu söyledi.

Padişahın Bursa’nın imar ve ihyasına da değer verdiğini ifade eden Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hükümdarlığı döneminde Bursa ve diğer şehirlerde fakirler için aşevleri, ulema için vakıf ve medreseler yaptırdı. Osmanlı topraklarını 880 bin kilometreye çıkardı. Bu vesileyle Ertuğrul Gazi Osman Gazi’ye, Orhan Gazi Yıldırım’a Han, Murad Hüdavendigar İstanbul’un fethinden sonra Bursa’nın imar ve ihyasına büyük önem veren Çelebi Mehmed’e ve tüm ecdadımıza rahmet, Allah onlardan razı olsun, ruhları şad olsun.”

Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Doğan Yavaş ise vilayette gömülü 6 padişahın eserlerinin kendileri için en değerli kaynak olduğunu belirtti.

Törenin sonunda katılımcılara Büyükşehir Belediyesi tarafından çorba ikram edildi.

Programa Vali Yakup Canbolat, İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, Osmangazi Kaymakamı Ali Partal ve çok sayıda kişi katıldı.

iyiderehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu