Haber

Marmara Denizi’ndeki çekilme meteorolojik bir durumdur.

Marmara Denizi’nin Avcılar sahilinde deniz suyu çekilmesinin meteorolojik bir durum olduğu belirtildi.

Avcılar Ambarlı Plajı’nda küçük kumsal olarak bilinen bölgede deniz suyu seviyesinde değişiklik oldu. Azalan su nedeniyle daha önce görülmeyen kayalıklar ortaya çıktı.

Bölge sakinlerinden Abdurrahman Bilen, 40 yıldır Avcılar’da ikamet ettiğini belirterek, önce 1-2 metre olan suda ilk kez bu kadar durgunluk yaşandığını söyledi.

Bilen, suyun çekildiği yerlere büyük balıkçı teknelerinin yanaştığını ve normal zamanlarda insanların burada yüzdüğünü ifade etti.

40 yıldır bölgede esnaflık yaptığını belirten Necdet Kaçaker, olayın her yıl yaşandığını anlatarak, “Deniz gitti diye bir şey yok, her yıl böyle gidiyor çünkü. kuzey rüzgarı geri gelir. Cuma günü güneybatı kısmı geri gelir.” söz konusu.

İTÜ ve Kandilli Rasathanesi’nden Açıklama

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) yapılan açıklamada, rüzgarların Türkiye’nin batısında yer alan yüksek basınç merkezi nedeniyle uzun süredir İstanbul üzerinden Marmara Denizi’ne doğru kuzeyden güneye estiği belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne göre kuzeydoğu (kuzeybatı) yönünden esen rüzgarın hızı saatte yaklaşık 20 kilometre. “Kuzey kıyısında su seviyesi alçalıp alçalırken, Marmara’nın güney kıyılarında seviye yükseliyor. Sonuç olarak bu olay tamamen meteorolojik kurallardan kaynaklanıyor.” ifadeler yer aldı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Marmara Denizi’ndeki deniz suyu seviyesindeki değişiklik tektonik-deprem kökenli değil, basınç farkından kaynaklanan meteorolojik bir olaydır.” değerlendirme yapılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu